Optimista optometrista

Vicai Optika


Mindig mosolyog, rendkívül alapos, szereti a kihívásokat. Ez az első 3 dolog, ami Illés Juditról, frissen végzett optometristánkról eszünkbe jut. Ha szeretnék kicsit jobban megismerni őt, mielőtt eljönnének hozzá látásvizsgálatra, olvassák el ezt a rövid beszélgetést vele.

Vicai Optika: Talán kevesen tudják, hogy első diplomádat biológusként szerezted. Hogyan vezetett az út a látásvizsgálat, az optometria felé?

Illés Judit: Végzős gimnazistaként érdeklődési körömhöz leginkább a biológia állt közel, ebből egyenesen az következett számomra 18 évesen, hogy biológus szakra jelentkezzek az egyetemen. A véletlen folytán, diákmunka keretében csöppentem a Vicai Optikába. Ez az adminisztrátori munka az egyetemi évek során is folytatódott, az optikában Viczay Endre keltette fel az érdeklődésemet a látásvizsgálat iránt. Az idő múlásával egyre távolabb kerültem a kutató biológusi pályától, viszont optometristaként egyre inkább el tudtam képzelni a jövőmet.

VO: Mi fogott meg az optika világában?

IJ: A sokszínűsége, hogy minden nap más. Látszerészeti eladóként folyamatosan emberekkel kellett foglalkoznom, így újabb és újabb helyzetekbe kerültem, amit kihívás volt megoldani. Ráadásul az optikai alapismereteket is sikerült elsajátítanom, ami megalapozta, és nagyban segítette a továbbtanulásomat.

VO: Mi motivál a pályán?

IJ: Mindig is el tudtam képzelni magam valamilyen segítő pályán, amit optometristaként nap mint nap megélhetek. Nemrégiben egy 15 éves lány kapta meg az én korrekciómmal elkészített első szemüvegét, és szó szerint elsírta magát, amikor megtapasztalta, milyen végre élesen látni. Az ilyen esetek megérintik az embert, és megerősítenek abban, hogy érdemes volt ezt a pályát választanom. A jó látás adta lehetőséget szeretném minden hozzám forduló páciensnek megadni, ami valóban új világot tud kitárni az ember előtt, így közvetlenül befolyásolja a mindennapjainkat. Ráadásul a látásvizsgálatok során számos lappangó betegségre fény derülhet, amit ha időben kezel egy szakorvos, akkor komoly szövődményeket előzhetünk meg. Nem utolsósorban az optometria, mint tudomány folyamatosan fejlődik, ami szintén izgalmas és új kihívásokat, megoldásokat rejt magában.

VO: Optometristaként mikor vagy elégedett a vizsgálatoddal?

IJ: Ha elégedett a páciens, és látom, hogy szívesen hordja a szemüvegét. Még mindig gyakran, indul úgy a látásvizsgálat, hogy a páciens katasztrófaként éli meg, ha neki szemüvegre lesz esetleg szüksége. Optometristaként feladatomnak érzem azt is, hogy oldott légkört alakítsak ki a vizsgálat során, így könnyebb elfogadtatni a szemüvegviselés tényét is.

VO: Milyen célokat tűztél ki magad elé?

IJ: Az egyetem jórészt elméleti képzése után a gyakorlatban szeretnék minél több tapasztalatot szerezni, és ezzel elmélyíteni a tudásomat, szakmai rálátásomat. Több budapesti optikában is voltam gyakorlaton, így megbizonyosodhattam róla, nem mindegy milyen eszközpark áll rendelkezésre a látásvizsgálathoz, és főként milyen szakember mellett sajátítja el a látásvizsgálat minden csínját a kezdő optometrista. Úgy érzem, a Vicai Látás- és Hallásközpontban, Viczay Endre mellett elsők között lehetek részese a legújabb látásvizsgálattal kapcsolatos innovációknak. A miópia kontroll most az a terület, ami különösen érdekel, hiszen ez a gyerekek rövidlátásának kezelésére irányul, amit különösen a szívemen viselek.